KURUCU MİMAR - İPEK KORAY

İstanbul doğumlu olan Mimar İpek Koray, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Cihangir ve Beyoğlu’nun kozmopolit yapısında  geçirdi. Maçka İlkokulu’nun ardından Saint-Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olup, hep hayalini kurduğu Mimar Sinan Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi’ne girdi. Akademideki mimari ve sanat ile dolu beş senenin mesleki formasyonunun şekillenmesinde çok önemli rolü olduğunu söyleyen mimar:

_O1F5299-1-copy-copybFındıklı’daki akademimiz müthiş ilham verici bir yuvaydı. Biz mimari dersler için atölyeler arasında koştururken;  resim, heykel, tekstil, fotoğraf, seramik gibi tüm sanat kolları ile iç içeydik ve aramızdaki iletişim ve bilgi alışverişi bizi ve tüm hayatımızı şekillendirip, sanatı içimize işledi.”

1986-1990 yılları arasında iç mimaride bir ekol olan Abdurrahman Hancı & Yalçın Çıkınoğlu MİMAT Mimarlık Atölyesinde çalışan İpek Koray burada geçirdiği yılları çıraklık, öğrenme, gelişim, proje ve uygulama arasındaki geçişler, detaycılık ve mesleki oluşum olarak görüyor ve her zaman onlara teşekkürlerini sunuyor. 1990’ların başında ortaklarıyla beraber kurduğu Grup Tasarım Mimarlık ile 20 sene boyunca çok sayıda esere imza attı.

2010 yılından beri çalışmalarını İpek Koray Design adı altında, genç ve yenilikçi ekibi ile sürdürüyor.

Mimarisiz bir hayat düşünemediğini ifade eden İpek Koray bilgi birikimi, güven ve tecrübesini sevgi ve heyecanla birleştirerek daha uzun seneler ses getirici mimari projeler üretmeye devam etmeyi hedefliyor.